www.pragaitukor.com - Prágai Tükör

2001/3 bemutatkozik

a Prágai Tükör 2001/3. száma

NYILVÁNVALÓ, hogy minden további számunkkal jobban kirajzolódnak lapunk szándékai és eredményei, többet lát belõlünk az olvasó, Es növekszik az esélye annak is, hogy visszajelez. S amint az a szerkesztõségi postából látható, már szállingóznak is a visszajelzések. S a szerkesztõségi posta - nem terjedelme, hanem jelentõsége folytán - alapvetõ rovatunk: minden visszajelzést visszajelzünk.

Jobbra sikerült-e hát az idei második számunk az elsõnél, még nem tudhatjuk, annál kevésbé, jobb-e a harmadik a másodiknál. Nem kívánunk persze felfelé kúszni (hogyisne, a végén még elszédülnénk alátekintve a magasból), bõven beérnénk azzal, ha folyamatosan elõbbre nyomulnánk.

Hogy a prágai Magyar Kulturális Központ új (igaz, már egy éve új) igazgatójával interjút hozunk, az csak természetes: kapcsolódik is ez valamiképpen az elõzõ számban megjelent két "nagyköveti" interjúhoz, de az ilyen jellegû írások feltehetõen fokozatosan megritkulnak: legyen is e diplomaták missziója hosszabb, mint a Tükör sûrûn sorjázó számai közti intervallumok! De a jó értelemben vett tarkasággal talántán ebben a számunkban sem maradtunk adósok.

Az egyes (amúgy is cseppfolyós) rovatok mezsgyéin keresztülszántva itt van mindjárt egyik kedvelt fõtémánk kínálata: bohemizmusok a cseh nyelvben, a szlovákiai magyar nyelv (Lanstyák István könyve kapcsán), a Prágában magyarul c. közlemény a (Tü)körképben, de tágabb értelemben idevág az informáltságunkról szóló epés elmélkedés is épp úgy, mint a magyar médiáknak (a csehországiakkal kimondatlanul is egybevetett) jellemzése.

Olvasóinknak tudtunkkal egy másik kedvelt témája, a történelem is többféleképp van jelen. Folytatódik a Mátyás király s Pogyebrád György kapcsolatáról szóló tanulmány, van itt a múltbéli magyar-cseh, illetve magyar-szlovák kapcsolatokról két írás is: elemzés a prágai Ady-kör elnökségének 1968 évi beadványáról, interjú Göndöcs Lászlóval, az egykori Prohászka-kör azóta elhunyt vezetõjével, s tájékozódhatunk arról is, milyen kép rajzolódik ki a magyarokról néhány nemrégiben megjelent cseh történelemkönyvbõl. A Prága - Budapest - Prága rovat keretében pedig egy tudományos kutatásra alapozott állásfoglalást olvashatunk Esterházy János ügyében. S ideillik a Turczel Lajos szép jubileumáról szóló méltatás is.

Azután a kultúra többféle ágazata. Képzõmûvészet: interjú Butak Andrással. Színház: párhuzamos beszélgetés Bán Jánossal és Miroslav Donutillal. Film: visszapillantás (nemcsak) az idei Karlovy Vary-i filmfesztiválra, ahol magyar siker is született. Irodalom: Jiøí Marek bemutatása cseh fordításban.

S korántsem utolsó sorban a (Tü)körkép gazdag szövetségi rovata: tíz éves a CSMMSZ! Külön egy írás a prágai alapszervezetrõl. S egy olvasói ankét: miért olvasom (vagy nem olvasom) a Tükört.

Rábólint-e hát erre a számunkra a kedves olvasó?